Lapin kirjallisuusfestarit

Lapin kirjallisuusseura ry järjestää kaikkien aikojen ensimmäiset Lapin kirjallisuusfestarit 13.–18.11.2023. 

Festariviikon aikana järjestetään useita lappilaiseen kirjallisuuteen littyviä tilaisuuksia Rovaniemen keskustassa ja pääkirjastolla. Kyseinen viikko on myös pohjoismainen kirjallisuusviikko.

Päätilaisuus järjestetään lauantaina 18.11.2023 Lyseonpuiston lukiolla eli Lyskalla klo 10-17. Lauantain ohjelman ytimen muodostavat  kirjailijahaastattelut, seuran jäsenten kirjaesittelyt ja kirjamyynti. Lisäksi tarjolla on ohjelmaa lapsille ja nuorille, kirjoittamisen harrastajille ja kaikille lukemisesta ja kirjallisuudesta kiinnostuneille. Tapahtumaan on vapaa pääsy.  

Tarkempi ohjelma julkistetaan syyskuun aikana.  Oheisohjelmista voi mainita jo mm. runo­aamiaisen Hostel Cafe Kodissa lauantaiaamuna, kirjastoauton vierailun Lyskan pihalla, Sanaseuran järjestämän Get together -tilaisuuden Mustassa Kissassa perjantai-iltana ja jatkot lauantaina Bull Bar & Grill-­ravintolassa. Pääkirjastolla järjestetään mm. keskiviikkona Pohjoisen kirjallisuuden ilta ja koko viikon kestävä aineistonäyttely.

Päätapahtuman haastateltavat kirjailijavieraat

 • Kaija Anttonen
 • Inari Fernández
 • Hannu Paloniemi
 • Pälvi Rantala
 • Tommi Liimatta

Myyntipöydät ja kirjaesittelyt

Jos haluat tulla myymään kirjoja festareille lauantaina 18.11. klo 10-17, voit varata myyntipöydän alla olevan linkin kautta.  Jos varauksia tulee enemmän kuin pöytiä, etusijalle asetetaan seuran jäsenet ja kirjan vuosina 2022-2023 julkaisseet. Tarkemmat tiedot ja ilmoittautuminen avautuu alla olevien linkkien kautta.

Seuran jäsenille tarjotaan myös mahdollisuutta kirjaesittelyyn. Esittelyaika on noin 8 minuuttia.

Yhteistyökumppanit 

 • Lyseonpuiston lukio
 • Rovaniemen pääkirjasto
 • Lapin tietokirjailijat
 • Sanaseura
 • AK Kustannus
 • Rovaniemen teatteri
 • Taiteen edistämiskeskus
 • Musta Kissa
 • Bull Bar & Grill
 • Hostel Café Koti

Majoitus

Hostel Café Koti tarjoaa Lapin kirjallisuusfestareiden vieraille majoituksesta 10 %:n alennuksen koodilla "koti10". Hostel Café Kodissa tapahtuu myös yksi festarin ohjelnumeroistamme eli Runoaamiainen lauantaina 18.11. klo 8–10.

Hostel Café Koti sijaitsee keskellä Rovaniemen ydinkeskustaa, osoitteessa Valtakatu 21. Yksityishuoneissa on oma kylpyhuone ja huoneen hintaan kuuluu aamupala. Tarjolla on myös edullisia yhteismajoitushuoneita, joihin mahtuu 10 yöpyjää. Vieraiden käytössä on yhteiskeittiö, yhteinen olohuone ja sauna, joka lämpiää päivittäin. Hostellin alapuolella sijaitsevasta lämpimästä hallista löytyy lisämaksusta parkkipaikkoja autolle.

Tee varaus hostellin nettisivuilla: https://hostelcafekoti.fi

Jos haluat mukaan festareiden talkooporukkaan, ilmoitathan kiinnostuksestasi seuran hallitukselle lapinkirjallisuusseura@gmail.com.

Täydennämme ohjelmaa sitä mukaa, kun sisältö alkaa varmistua. Kannattaa seurata myös Facebook- ja Instagram-sivujamme.